Nowe technologie

Download i upload – co oznaczają i czym się różnią te parametry?

Stabilne łącze to niezwykle ważny aspekt działalności firmy. Wybierając odpowiednio szybki Internet, często można się natknąć na dwa terminy: download i upload. Czym różnią się te parametry i jakie występują między nimi zależności? Sprawdź, zanim wybierzesz dostawcę usług.

Prędkość wysyłania i pobierania: jakie ma znaczenie w biznesie?

Zakres korzystania z Internetu w sektorze biznesowym wciąż rośnie. Dotyczy to nie tylko biurowców i wielkich firm, ale również niewielkich działalności gospodarczych. Podłączenie do sieci jest więc oczywiste, podobnie jak świadomość, że jej sprawne funkcjonowanie zależy od pewnych parametrów. Istotne będą m.in.:

  • przepustowość łącza – maksymalna ilość danych, jaka może być przesłana w jednym momencie (wyraża się ją w tysiącach, milionach lub miliardach bitów na sekundę),
  • szybkość Internetu – prędkość, z jaką przesyłane są dane (określana przez Mb/s, czyli jednostkę prędkości przesyłu danych).

Z punktu widzenia przedsiębiorstwa równie kluczowe są inne, bardziej szczegółowe parametry, takie jak prędkość pobierania i wysyłania danych. Są to odpowiednio: download i upload. Jak dokładnie mogą wpłynąć na pracę firmy?

Download, czyli prędkość pobierania

Parametr download służy szacowaniu, z jaką prędkością można pobierać pliki. Co istotne, odnosi się on nie tylko do szybkości ściągania załączników czy też dokumentów. Zależy od niego również m.in.:

  • proces ładowania stron internetowych,
  • komfort korzystania z firmowego oprogramowania lub dedykowanych aplikacji,
  • tempo odbierania danych od pracowników, partnerów, klientów lub oddziałów terenowych.

Przesyłanie dużych paczek plików (co jest codziennością w wielu firmach) wymaga wysokiej wartości download. Uznaje się, że minimalna prędkość, w użytkowaniu codziennym, powinna wynosić 200 Mb/s. Może się jednak okazać niewystarczająca w biznesie, a szczególnie w średnich i dużych firmach. Pragnąc zadbać o płynność działań oraz poprawić komfort pracowników, lepiej zdecydować się na najszybsze, dostępne opcje, np. 500 lub 1000 Mb/s.

Upload, czyli prędkość wysyłania

Wybierając odpowiednie łącze, nie można zapomnieć o parametrze upload. Co to takiego? Stanowi on odwrotność download, oznacza prędkość wysyłania danych. W praktyce odpowiada więc m.in. za:

  • obieg plików w firmie,
  • przesył danych do klientów i partnerów biznesowych,
  • jakość dźwięku i obrazu w trakcie wideokonferencji,
  • sprawne korzystanie z wewnętrznego oprogramowania.

Posiadając łącze w domu, zwracamy uwagę przede wszystkim na prędkość pobierania danych. W biznesie równie ważny jest właśnie upload, który wpływa korzystnie na dynamikę pracy oraz zwiększa efektywność pracowników. Jeżeli parametr ten ma zbyt niską wartość (poniżej 200 Mb/s) może też pogorszyć wizerunek firmy, kiedy w trakcie ważnych rozmów wideo pojawią się zakłócenia. Jak temu zapobiec? Upload powyżej 200 Mb/s ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków. 

Łącze symetryczne czy asymetryczne?

Wartości upload i download mogą się od siebie różnić lub być na tym samym poziomie. W zależności od tego, jakie są między nimi proporcje, wyróżnia się dwa rodzaje łącz: asymetryczne oraz symetryczne. Pierwsze z nich charakteryzuje się ograniczoną prędkością transmisji danych, a szybkość wysyłania jest inna niż pobierania (ta ostatnia wartość jest zazwyczaj wyższa). Z punktu widzenia firmy może być to problematyczne.

Łącze symetryczne, oparte na światłowodzie zapewnia z kolei równą prędkość pobierania i wysyłania danych. Co to oznacza dla firmy? Jednoczesny przesył i pobieranie plików nie wpływa na spadek prędkości łącza. Przynosi to wiele korzyści dla przedsiębiorstwa, wspierając jego działalność oraz pomagając w generowaniu większych zysków.

Wysoki download i upload wspiera działalność firmy

Symetryczny światłowód to stabilne i niezawodne łącze, które spełnia wymagania klientów biznesowych. Który dostawca oferuje taką usługę? W INEA możesz skorzystać z propozycji dla firm, obejmującej Internet światłowodowy o wielu przepustowościach. Do wyboru masz m.in. Internet Premium o prędkościach 300, 500 lub 1000 Mb/s (prędkość możesz zmienić w dowolnym momencie trwania umowy). Zadbaj o bezpieczny, niezawodny przesył danych i skorzystaj z nowoczesnych rozwiązań od INEA już teraz!

 

Artykuł sponsorowany

Możesz również polubić…

0 komentarzy

  1. Dobre wyjasnienie jak ktos szuka dobrej oferty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *