W obecnych czasach bardzo popularnym rozwiązaniem z zakresu dostarczenia oprogramowania jest model SaaS. Stał się on powszechnie stosowany ze względu na swoje liczne zalety.
- SaaS – co to jest i jak działa oprogramowanie SaaS?
- Jakie są wady i zalety rozwiązania SaaS?
Czym jest model SaaS i jak działa? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
SaaS – co to jest i jak działa oprogramowanie SaaS?
Model SaaS to nowoczesne rozwiązanie, które obecnie jest stosowane w wielu dziedzinach i branżach. „SaaS” to skrót od “Software as a Service”, czyli “oprogramowanie jako usługa”. Jest to model dostarczania oprogramowania lub aplikacji za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu nie trzeba instalować specjalnego oprogramowania czy kupować licencje. Jest to zatem proste i wygodne. Wszelkimi sprawami związanymi z bezpieczeństwem, aktualizacjami i usuwaniem błędów zajmuje się na bieżąco dostawca. Obecnie każdego dnia użytkownicy korzystają z modelu SaaS, często nawet nie mając pojęcia, że go używają. Najprostsze i najpopularniejsze przykłady to chociażby poczta e-mail, aplikacje biurowe, WordPress i inne.
Jakie są wady i zalety rozwiązania SaaS?
Model udostępniania oprogramowania jakim jest SaaS cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoje liczne zalety. Przede wszystkim, jest to rozwiązanie niezwykle proste w obsłudze. Z punktu widzenia użytkownika oprogramowania cały proces uzyskiwania go jest banalnie prosty – polega najczęściej na kilku kliknięciach. Nie trzeba już przejmować się sprawami bezpieczeństwa danych, problemami, aktualizacją aplikacji czy sprzętu. Tym wszystkim zajmują się dostawcy SaaS. Ponadto należy zauważyć, że z oprogramowania czy aplikacji SaaS można korzystać na kilku urządzeniach jednocześnie. Ponadto dane aktualizowane są na wszystkich sprzętach, co pozwala kontynuować pracę z różnych miejsc. Jest to duże udogodnienie. Niestety, trzeba też pamiętać o wadach modelu SaaS. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, że korzystanie z aplikacji chmurowych jest często uzależnione od dostępu Internetu. Co więcej, użytkownik nie jest właścicielem. Sprawia to, że jest on w pewien sposób zależny od dostawcy. Nie ma możliwości samodzielnego poprawienia aplikacji czy zindywidualizowania oprogramowania – wszystko zależy od tego, co zapewnia sprzedawca.
Model SaaS jest świetnym wyborem zarówno dla pojedynczych użytkowników prywatnych, jak i firm czy przedsiębiorstw. Dzięki aplikacjom czy oprogramowaniu tego typu można z łatwością prowadzić prace czy działania związane z działalnością biznesową w każdym miejscu na świecie, niskim kosztem i w bezpieczny sposób.
—
Artykuł sponsorowany