Bezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo w PLM (zarządzanie cyklem życia produktu)

PLM (Product Lifecycle Management – zarządzanie cyklem życia produktu) to system, który gromadzi ogromne ilości wrażliwych danych o produkcie – od koncepcji, przez projektowanie, produkcję, aż po serwis. To właśnie sprawia, że cyberbezpieczeństwo ma w jego przypadku szczególne znaczenie. Jakie formy zabezpieczeń są zatem rozwijane? Czy znane są przykłady cyberataków na firmy produkcyjne? Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest kluczowe dla PLM?

W systemach PLM znajdują się często informacje o nowych produktach, tajemnice handlowe, dane klientów i dostawców. Wyciek tych informacji może prowadzić do poważnych strat finansowych i wpłynąć negatywnie na reputację firmy. W przypadku wycieku wrażliwych danych firma ma obowiązek poinformować o nim wszystkie osoby oraz instytucje zagrożone jego skutkami.

Cyberatak na system PLM może skutkować także przerwami lub zakłóceniami w produkcji, czego skutkiem będą również znaczne straty finansowe. Jak widać cyberbezpieczeństwo jest kluczowe dla PLM, bo zapewnia przedsiębiorstwu stabilnie działanie oraz jest jednym z fundamentów zaufania ze strony partnerów biznesowych.

Jakie zagrożenia czyhają na systemy PLM?

Cyberprzestępcy mogą próbować uzyskać nielegalny dostęp do systemów PLM w celu kradzieży danych, szantażu lub sabotażu. Niewłaściwa konfiguracja systemów PLM może ułatwić przeprowadzenie ataku.

W wyniku cyberataku na komputerach pracowników lub w samej aplikacji PLM może zostać zainstalowane oprogramowanie szpiegujące.

Dlaczego firmy produkcyjne są atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców?

Firmy produkcyjne posiadają ogromne ilości wrażliwych danych, takich jak projekty produktów, informacje o klientach, dane dotyczące produkcji, a także tajemnice handlowe. Wejście w ich posiadanie może być narzędziem szantażu, nieuczciwej konkurencji lub wrogich działań o podłożu politycznym, międzynarodowym.

Wiele procesów produkcyjnych jest kluczowych dla funkcjonowania gospodarki, dlatego atak na taką firmę może mieć poważne konsekwencje dla całego społeczeństwa.

Przykłady znanych cyberataków na przedsiębiorstwa

W 2021 roku doszło do głośnego ataku ransomware na amerykańską firmę Colonial Pipeline, która odpowiada za około 45% dostaw paliwa na wschodnim wybrzeżu USA. Atak spowodował poważne zakłócenia w dostawach paliwa i wzrost jego cen.

W ostatnich latach odnotowano również wiele przypadków cyberataków na dostawców części samochodowych, co prowadziło do przerw w produkcji w dużych koncernach motoryzacyjnych.

Cyberprzestępcy coraz częściej atakują firmy energetyczne, próbując manipulować sieciami energetycznymi lub kraść dane dotyczące produkcji energii.

Jak zapewnić bezpieczeństwo systemów PLM?

Jedną z podstawowych, a jednak wciąż nierzadko pomijanych zasad, jest stosowanie silnego uwierzytelniania podczas logowania do systemu. Wykorzystanie silnych haseł, dwuetapowej weryfikacji i regularna zmiana hasła to jedne z dobrych praktyk tym zakresie.

Kolejnym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa systemu PLM jest stosowanie różnych poziomów uprawnień dla poszczególnych użytkowników.  Każdy użytkownik powinien mieć dostęp tylko do tych danych, które są niezbędne do wykonywania jego obowiązków.

Dla bezpieczeństwa ważna jest także regularne aktualizacja oprogramowania. Zarówno system operacyjny, jak i oprogramowanie PLM powinny być regularnie aktualizowane, aby zlikwidować znane luki bezpieczeństwa.

Niezbędnym obecnie zabezpieczeniem, nie tylko przed cybernautami ale także przed awariami infrastruktury IT, jest regularne tworzenie kopii zapasowych. W przypadku wystąpienia incydentu bezpieczeństwa, posiadanie kopii zapasowych danych umożliwia szybkie przywrócenie systemu do działania.

Nie można zapominać, jak istotny jest czynnik ludzki. Pracownicy powinni być regularnie szkoleni w zakresie bezpieczeństwa informacji, aby rozpoznawać i unikać zagrożeń.

3DEXPERIENCE jako przykład bezpiecznej platformy PLM

Platforma 3DEXPERIENCE to zaawansowane rozwiązanie PLM opracowane przez Dassault Systèmes, które umożliwia kompleksowe zarządzanie cyklem życia produktu. Platforma ta jest szeroko stosowana w przemyśle, od projektowania po produkcję, i wyróżnia się wysokim poziomem bezpieczeństwa danych oraz zaawansowanymi funkcjami współpracy.

W Polsce wdrażaniem platformy 3DEXPERIENCE zajmuje się firma Visiativ Poland, która prowadzi także szkolenia nowych użytkowników platformy.

Dlaczego platforma 3DEXPERIENCE jest uważana za bezpieczną platformę PLM?

Swój wysoki poziom zaufania Platforma 3DEXPERIENCE zawdzięcza zaawansowanym mechanizmom bezpieczeństwa, takim jak szyfrowanie danych, uwierzytelnianie wieloskładnikowe, kontrola dostępu czy wykrywanie intruzów.

Wszystkie dane przechowywane na platformie są szyfrowane, co uniemożliwia nieupoważnionym osobom dostęp do wrażliwych informacji. Platforma wspiera ponadto różne metody uwierzytelniania, takie jak dwuetapowa weryfikacja, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo logowania.

Dzięki indywidualnym uprawnieniom przyznawanym użytkownikom platformy 3DEXPERIENCE można precyzyjnie określić, którzy spośród nich mają dostęp do poszczególnych danych i funkcji oraz prześledzić historię ich wykorzystania.

Platforma 3DEXPERIENCE spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, takie jak ISO 27001, co gwarantuje zgodność z obowiązującymi przepisami.

Cyberbezpieczeństwo w PLM – podsumowanie

Cyberbezpieczeństwo jest integralną częścią zarządzania systemem PLM. Inwestycja w odpowiednie zabezpieczenia jest niezbędna, aby chronić wrażliwe dane, zapewnić ciągłość działania i uniknąć poważnych strat finansowych.

Platforma 3DEXPERIENCE to potężne narzędzie, które zapewnia bezpieczne i efektywne zarządzanie cyklem życia produktu. Dzięki zaawansowanym funkcjom bezpieczeństwa i współpracy, platforma ta jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą chronić swoje dane, zwiększyć wydajność i wprowadzać innowacje na rynek.

Bezpieczne wdrożenie platformy 3DEXPERIENCE zapewnia firma Visiativ Poland.

 

Artykuł sponsorowany

Możesz również polubić…

0 komentarzy

  1. dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *